Pl Stno Name Club S1 S2 Total
M -21+ Bl (6)
1 120 Dale, Andy ORCA Oregon Cascades 1:19:30 1 58:32 1 2:18:02
* 2 110 Bone, Eric COC Cascade 1:20:23 2 1:06:47 2 2:27:10
3 181 Gusiatnikov, Vladimir OCIN Cincinnati 1:31:31 4 1:09:38 3 2:41:09
4 143 Hall, Randy DVOA Delaware Valley 1:30:32 3 1:14:26 4 2:44:58
5 139 Gardner, Mark ORCA Oregon Cascades 1:59:47 5 1:35:56 6 3:35:43
6 169 Suqizaki, Mutsumi BAOC Bay Area 2:08:38 6 1:33:50 5 3:42:28
F -21+R (4)
1 137 Fernandez-Valledor, Anna SDO San Diego 1:32:44 2 52:04 1 2:24:48
* 2 119 Crawford, Sharon RMOC Rocky Mountain 1:32:03 1 58:56 2 2:30:59
3 129 Durand, Clare LAOC Los Angeles 2:08:35 3 1:23:39 3 3:32:14
4 168 Stratton, Virginia COC Cascade 2:16:17 4 1:57:46 4 4:14:03
M 35+ R (5)
1 131 Eglinski, Michael OK Kansas 1:09:21 1 45:40 1 1:55:01
* 2 177 Watson, Jeff ORCA Oregon Cascades 1:18:29 3 1:04:20 2 2:22:49
3 170 Urban, Jan COC Cascade 1:15:22 2 1:13:11 4 2:28:33
4 114 Bruns, Michael CROC Columbia River 1:34:51 4 1:09:11 3 2:44:02
5 111 Borrie, Bill EWOC Eastern Washington 1:39:29 5 1:24:08 5 3:03:37
M 40+ R (6)
* 1 173 Velichko, Sergey CTOC City of Trees 1:15:07 1 43:54 1 1:59:01
2 163 Skorina, Frank SACO Sacajawea 1:17:34 2 59:19 3 2:16:53
3 151 Lewis, Jeff BAOC Bay Area 1:21:45 3 55:16 2 2:17:01
4 182 Tidswell, Ian BAOC Bay Area 1:28:48 4 1:14:27 5 2:43:15
5 179 Williams, Kean COC Cascade 1:35:57 5 1:07:34 4 2:43:31
6 149 Kellar, Scott RMOC Rocky Mountain 1:56:54 6 1:42:43 6 3:39:37
M 45+ R (8)
* 1 142 Hall, Benjamin COC Cascade 1:17:57 1 55:41 1 2:13:38
2 188 Eberlein, Elis RMOC Rocky Mountain 1:28:02 3 58:48 2 2:26:50
3 112 Breseman, Rick COC Cascade 1:22:49 2 1:14:04 4 2:36:53
4 132 Enger, Dave SAMM Sammamish 1:39:45 5 1:10:10 3 2:49:55
5 176 Waite, Jim BAOC Bay Area 1:32:21 4 1:29:00 6 3:01:21
6 159 Rogers, John SAMM Sammamish 1:44:16 6 1:19:20 5 3:03:36
7 160 Schoenfeld, Kevin BAOC Bay Area 1:57:38 7 1:30:53 7 3:28:31
145 Harding, Malvin CROC Columbia River DNS DNS
M Red (1)
* 1 109 Black, Jeff CTOC City of Trees 1:53:20 1 1:39:22 1 3:32:42
F -20 G (3)
* 1 165 Steuben, Anneliese COC Cascade 57:15 1 1:10:08 1 2:07:23
2 186 Oram, Louise None 1:25:00 2 1:26:47 2 2:51:47
185 Rance, Meghan None 2:34:57 3 DNF
F 35+ G (5)
* 1 178 Whipple, Paula ORCA Oregon Cascades 1:23:50 1 1:33:08 3 2:56:58
2 180 Wojtowicz, Debbie BAOC Bay Area 1:32:24 2 1:24:56 1 2:57:20
3 130 Efremov, Ludmila UKR Ukrainian 2:04:44 4 1:28:58 2 3:33:42
4 148 Jones, Mary OK Kansas 2:12:30 5 1:41:19 4 3:53:49
136 Farrah, Terry RMOC Rocky Mountain 1:45:12 3 DNF
F 45+ G (4)
* 1 189 Eberlein, Susan RMOC Rocky Mountain 1:26:12 1 1:54:05 4 3:20:17
2 184 Lachance, Karen None 1:39:54 3 1:41:27 2 3:21:21
3 154 Neuburger, Nancy PTOC Possum Trot 1:45:37 4 1:37:36 1 3:23:13
4 128 Dull, Ardis COC Cascade 1:37:33 2 1:53:21 3 3:30:54
F 55+ Br (3)
* 1 122 Dennis, Karen SDO San Diego 1:45:21 2 1:43:43 1 3:29:04
2 121 Dell, Claire OCIN Cincinnati 1:41:36 1 2:18:20 2 3:59:56
166 Stratton, Marjorie COC Cascade DNF DNF
M 50+ G (2)
* 1 161 Schuh, Michael COC Cascade 1:18:59 1 1:45:53 1 3:04:52
2 102 Beck, John EWOC Eastern Washington 2:13:14 2 2:41:52 2 4:55:06
M 55+ G (9)
* 1 144 Harbuck, John EWOC Eastern Washington 1:05:35 1 1:07:58 1 2:13:33
2 155 Neuburger, Richard PTOC Possum Trot 1:15:23 4 1:12:45 2 2:28:08
3 101 Atkinson, Don COC Cascade 1:10:12 3 1:19:31 4 2:29:43
4 183 Rance, John None 1:10:10 2 1:19:44 5 2:29:54
5 115 Bullions, Bob HVOC Hudson Valley 1:18:53 5 1:17:09 3 2:36:02
6 104 Bergset, Ole CTOC City of Trees 1:31:05 7 1:20:13 6 2:51:18
7 118 Coble, Scott EWOC Eastern Washington 1:30:41 6 1:40:06 7 3:10:47
8 187 MacDonald, Mac COC Cascade 1:53:31 8 2:06:07 8 3:59:38
9 167 Stratton, Robert COC Cascade 2:47:50 9 3:00:24 9 5:48:14
M 60+ G (3)
* 1 171 Veler, Fred EWOC Eastern Washington 1:16:51 1 1:19:32 1 2:36:23
2 125 Donald, Scott KOC Kootenay 1:32:12 2 1:38:22 2 3:10:34
3 138 Friedman, Harvey COC Cascade 2:26:21 3 2:29:31 3 4:55:52
M Green (4)
* 1 103 Bergset, David CTOC City of Trees 1:12:48 1 1:36:39 1 2:49:27
2 127 Drumm, Scott CROC Columbia River 1:33:27 2 2:15:26 3 3:48:53
3 106 Beuerman, Steve BAOC Bay Area 2:35:49 3 2:46:17 4 5:22:06
190 Pilcher, Bill CTOC City of Trees DNS 1:39:51 2
F 65+ Br (3)
* 1 140 Gookin, Donna SDO San Diego 1:21:04 2 1:21:26 1 2:42:30
2 126 Donald, Shirley KOC Kootenay 1:14:00 1 1:40:33 2 2:54:33
116 Charlow, Gloria ROC Ramblers 2:21:34 3 DNF
M 65+ Br (2)
* 1 141 Gookin, Edwin SDO San Diego 53:36 1 51:52 1 1:45:28
2 117 Charlow, John ROC Ramblers 1:42:06 2 1:50:42 2 3:32:48
M Brown (3)
* 1 150 Kraght, Gary BAOC Bay Area 48:12 1 45:47 1 1:33:59
2 191 Cafferty, Glen CROC Columbia River 2:18:16 2 2:34:39 2 4:52:55
147 Irving, David SDO San Diego DNF 2:47:06 3
M -16 O (2)
* 1 135 Enger, Will SAMM Sammamish 1:00:01 1 53:05 1 1:53:06
2 113 Breseman, Ryan COC Cascade 1:54:18 2 1:33:34 2 3:27:52
F Orange (2)
* 1 146 Howard, Holly SACO Sacajawea 1:55:43 1 1:41:42 1 3:37:25
2 124 Dixon, Beth BAOC Bay Area 1:59:08 2 1:54:52 2 3:54:00
M Orange (5)
* 1 152 McNeely, Alan CROC Columbia River 1:41:18 2 1:18:32 1 2:59:50
2 123 Didisse, Bob CTOC City of Trees 1:39:55 1 1:40:27 3 3:20:22
3 156 O'Neill, Larry ORCA Oregon Cascades 2:39:26 3 1:25:35 2 4:05:01
108 Birkle, Patrick CROC Columbia River DNS 1:42:19 4
107 Birkle, Chris CROC Columbia River DNS DNF
Gr Orange (1)
3 Birkle, Chris & Patrick CROC Columbia River 1:59:08 1 DNS
F -14 Y (3)
* 1 175 Waite, Chelsea BAOC Bay Area 1:15:48 2 54:00 1 2:09:48
2 134 Enger, Molly SAMM Sammamish 1:41:04 3 59:50 2 2:40:54
133 Enger, Madeline SAMM Sammamish 1:10:48 1 DNF
F Yellow (1)
153 McNeely, Gretchen CROC Columbia River DNS DNS
Gr Yellow (1)
1 105 Beuerman, Ev & Jean BAOC Bay Area 2:42:17 1 1:35:49 1 4:18:06
F -10 W (1)
* 1 172 Velichko, Masha CTOC City of Trees 37:56 1 32:22 1 1:10:18
M -12 W (3)
* 1 164 Skorina, Matt SACO Sacajawea 28:37 1 19:37 1 48:14
2 162 Skorina, Erik SACO Sacajawea 39:42 2 31:17 2 1:10:59
3 174 Waite, Bevan BAOC Bay Area 49:18 3 1:02:38 3 1:51:56
Recreational Courses (sorry if we missed anyone or not exact in our estimates)
White Day 1 (Rec) Time Club
Mark Eberlein & Nils Borman 34:40 (RMOC)
Marie Eberlein & Ken Craymer 43:15 (RMOC)
Kristin & Laura Ritzenthaler 53:42 (CTOC)
Arun 56:20
Holscher family 1:31:00
Rebecca Bruns & Mariah Adam 1:32:00 (CROC)
Mouser 1:35:30
Yellow Day 1 (Rec)
Tyler Bryant & Rob Strope 1:19:00
Jay Merritt 1:59:00
Robert Strope & Troop 246 2:10:00
Orange Day 1 (Rec)
Dave Ritzenthaler 1:23:00 (CTOC)
White Day 2 (Rec)
Adam & Mariah Bruns 1:03:55
Yellow Day 2 (Rec)
Ben Hipple 34:00
Becky Bruns 50:16 (CROC)
Gayle S. Martin 1:20:00 (SDO)
Orange Day 2 (Rec)
Kristin Ritzenthaler 46:10 (CTOC)
Mark Eberlein & Nils Borman 1:38:10 (RMOC)
Marie Eberlein & Ken Craymer 2:02:00 (RMOC)
Dan Dell 2:06:00